مجله پزشکی - همه چیز در مورد میگرن بارداری

مجله پزشکی - همه چیز در مورد میگرن بارداری


میگرن سردردی است شدید، عموما یک طرفه و ضربان دار که ممکن است چندین ساعت  به طول بیانجامد. میگرن حاصل مشکلاتی در سیستم اعصاب مرکزی است اما می تواند با  عوامل مختلفی تحریک گردد

میگرن می تواند با عواملی مانند فعالیت فیزیکی و یا خوراکی ها و یا بوها تحریک شود. همچنین یکی از عوامل محرک میگرن تغییران هورمونی به خصوص در عادت های ماهیانه زنان است. در دوران بارداری به علت تغییرات شدید هورمونی در بدن مادران ، ممکن است مادر دچار میگرن بارداری گردد. میگرن بارداری یکی از دشوارترین انواع میگرن است زیرا مادر باردار بایستی در استفاده از بسیاری از داروها پرهیز کند و همین امر تحمل سردردها را بسیار دشوار خواهد کرد. پیشنهاد می شود برای درمان میگرن  خود از روش های مبتنی بر شناخت ریتم سردردهای خود و حذف عوامل محرک میگرن استفاده کنید. 

 

آیا میگرن بارداری برای جنین خطرناک است ؟

 

خیر، میگرن به خودی خود برای جنین هیچ خطری را ایجاد نمی کند و تنها مادر باردار است که در دوران بارداری خود بایستی سردردها را تحمل کند.

 

 

خطر استفاده از داروی میگرن در دوران بارداری

 

ارگوتامین، در طی حاملگی نباید تجویز گردد، زیرا به علت قابلیت انقباض عروقی می تواند تاثیر نامطلوبی روی گردش خون رحم و جفت بگذارد. از تجویز ضد التهاب های غیر استروئیدی (هم خانواده بروفن) در طی سه ماهه سوم بارداری باید پرهیز شود

والپوریک اسید ممکن است بعد از سه ماهه اول که لوله عصبی جنین کاملا تشکیل شده است، تجویز شود. داروی توپیرامات (توپاماکس) که برای بیماری صرع و میگرن توصیه می‌شود، خطر ابتلا به نقایص مادرزادی دهان و دندان را در جنین افزایش می‌دهد. بر اساس اعلام اداره غذا و داروی آمریکا، احتمال ابتلا به شکاف لب و کام دهان در کودکانی که مادرانشان در دوره بارداری از داروی «توپیرامات» استفاده می‌کنند، 20 برابر بیشتر از سایر کودکان است.

زمانی که پزشکان، "توپیرامات" را برای زنان باردار مبتلا به صرع یا میگرن تجویز می‌کنند، باید مزایا و خطرات ناشی از آن را نیز در نظر بگیرند و در صورت امکان داروهای جایگزین که خطر کمتری برای جنین دارد را تجویز کنند. انجمن غذا و داروی آمریکا همچنین از پزشکان خواست تا درباره خطرات مصرف این دارو به خصوص در سه ماهه نخست بارداری به بیمارانشان هشدار دهند. شکاف لب و شکاف کام دهان، نقایص نادر مادرزادی ناشی از رشد ناقص لب یا کام دهان در اوایل شکل‌گیری جنین به شمار می‌روند.

این نقایص که ممکن است مانع از تغذیه مناسب کودکان شود، برای ترمیم نیاز به عمل جراحی دارد.

 

با میگرن بارداری چه کنیم ؟

 

تمامی منابع علت میگرن بارداری را تغییرات هورمونی فرد می دانند اما یافته های اخیر نشان داده که مواردی مانند کمبود آهن نیز می تواند محرک میگرن باشد. بایستی حملات میگرنی خود را به دقت در روزنگار میگرن خود یادداشت کرده و زمان های بروز میگرن و علت رخداد میگرن خود را شناسایی نمایید. از فضاها، غذاها و شرایط ای که تحریک کننده میگرن هستند دوری کنید و سعی کنید فشار خون ، میزان آهن و کلسیم و سایر مواد معدنی بدن خود را کنترل نموده و در سطح نرمال حفظ نمایید.

در صورتی که سردرد شدید و غیر قابل تحمل بود با هماهنگی دکتر و تنها از مسکن های ساده مانند استامینوفن استفاده کنید. برخی از پزشکان استفاده از روشهای درمان گیاهی میگرن را برای دوران بارداری پیشنهاد می‌کنند. دقت داشته باشید که درمان گیاهی نیز بایستی تحت نظر پزشک شما انجام شود و از مصرف هر ماده دارویی بدون نظر پزشک خودتان پرهیز کنید. تاریخ : دوشنبه 25 آذر 1398 | 09:56 ب.ظ | نویسنده : مدیر | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.